• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kayseriogder
Üyelik Girişi
ŞUUR DERSLERİ
BASIN AÇIKLAMALARI
ÖĞ-DER EĞİTİM RAPORLARI
EYYÜHE'L-VELED EY OĞUL
BİR AYET BİR HADİS

“Allah›ın ipine hepiniz sımsıkı yapışın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah›ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O›nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini işte böyle açıklar.” (3 Ali İmran103).


 Âlimler üç türlüdür;
1- İlmi, hem kendisine, hem de insanlara faydalı olan,
2- İlmi kendisine faydası olan, insanlara, faydası olmayan,
3- İlmi herkese faydası olan, fakat kendine faydası olmayıp helak olan.(Deylemi)

Site Haritası
NAMAZ VAKTİ

Hava Durumu
ÇOCUK EĞİTİMİ
kayseriogder@hotmail.com
Çocuklarını Namaza Alıştırmada Ebeveynlere 11 Öneri
30/03/2015

1. Sabır ve Zaman

Başlangıçta şunu belirtelim ki, istenen davranış eğilimlerine alıştırma işinde zamana, izlemeye, takibe ve sabra ihtiyaç vardır. Terbiye işine başlamadan önce ebeveynin, çocuklarına düşünme ve kendilerine emredilene uyma yollarını öğretmeleri gerektiği gibi aynı zamanda çocukları arasındaki ferdî farklılıkları daima göz önünde bulundurmaları da gerekmektedir.

2. Yönlendirmede Sebat Etmek

Aile içerisinde yönlendirmeye sebat etmek. Bundan maksat; anne babanın, çocuğu itaate alıştırmada uyumlu olmalarıdır. Ebeveynler arasında, biri namazı emrederken, diğeri “Bunu emretmek için vakit henüz erken” diyerek herhangi bir çelişkiye neden olmamalıdır. Bu durum, çocuktaki taklit ve itaat isteğini yok eder. Oysaki çocuğun, namaz ve itaat işini istisnasız tüm ailesinden örnek alması gerekmektedir.

3. Namazın Önemi

Müslümanın hayatında namazın önemini ve İslam’daki yerini hatırlatın ve bunu çocuğunuzun yaşı ve anlayışına uygun bir şekilde izah edin. Ayrıca abdest almayı öğretirken bir yandan da işin manevi boyutuna dikkati çekin ve ona, abdesti Allah’ın emrettiğini, Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in ise bizlere nasıl abdest alınacağını öğrettiğini anlatın.

 

4. Neden Namaz Kılınır?

Çocuklarınıza niçin namaz kılındığını öğretin. Onlara, mü’min(e) bir insanın Allah sevgisinden dolayı namaz kıldığını, kıyamet günü namaz kılanlara cennetin verileceğini, namazın dinin rükünlerinden olduğunu ve namazın iman edenlerin şiarı (işareti) olduğunu açıklayın.

5. Örnek Olmak

Ebeveynler davranışlarıyla, namaza bağlılıklarıyla ve namazı âdâp ve erkânıyla zamanında kılmaya olan düşkünlükleriyle çocuklarına güzel örnek olmalıdırlar. Özellikle çocuklar 7 yaş öncesinde ailelerini izler ve taklit ederler. Kuşkusuz çocuğun önünde günlük olarak tekrarlanan bu sahne, çocuğun zihnine namazın garip olmayan normal bir şey olduğunu yerleştirir.

6. Sevgi ve Merhamet

Taklit edilecek model olan anne baba ile çocukları arasında sevgi ve merhametle üstün bir ilişki olduğu zaman, örnek alınan bu model, namazın çocuk tarafından kılınmasını kolaylaştırıp, destekleyecektir. Çocuklarınızı öpün, sevginizi onlara gösterin ve oyunlarına eşlik edin. Böylece sizi daha çok sevmelerine ve taklit etmelerine sebep olacaktır.

7. Namaz Kılan Arkadaşlar Seçmek

Çocukların sohbet edeceği kişilerin namaz kılanlardan seçilmesi önemlidir. Hadis-i şerifte mealen belirtildiği gibi,
“Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.” (Ebu Davud, Edeb, 19, Tirmizi, Zühd, 45)

dostun ve arkadaşın yeri; davranış, ahlak ve gidişatta kişiye olan etkisi büyüktür. Çocuklarınızın arkadaş ortamlarını, mahalledeki camilerin Kur’an kursları, kendi sohbet gruplarınızdaki arkadaşlarınızın çocukları ya da okul öncesi dini eğitim veren kreşler ile oluşturabilirsiniz.

8. Teşvik ve Sevdirme

Ebeveynler, teşvik, sevdirme ve yönlendirme metoduna dayanmalıdır. Bir işin yapılmasına duyulan arzu, o işi gerçekleştirmek için önemli bir unsurdur. Bu teşvik metodunun birçok yolu vardır. Mesela, güzel bir işten dolayı övmek, erken namaz kıldığında küçük hediyeler vermek, iyimser ve gayretlendirme ifadeleriyle duyguları harekete geçirmek bunlardan bazılarıdır.

9. Bayram ve Cuma Namazları

Çocukları namaza alıştırmak için iki bayram ve cuma namazı gibi İslamî fırsatlar değerlendirilmelidir. Bu günlerde çocuklarla birlikte camiye gidilmeli ve bu günlere olan saygı açıkça gösterilmelidir. Değişik camilere ve hutbeyi uzatmayan imamları dinletmeye götürerek çocuğun çok sıkılmasına fırsat vermeden, ona camiye gitme alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

10. Bol Bol Dua Edilmeli

Ebeveynler, çocukları için bol bol dua etmelidirler. Bilindiği gibi anne babanın evladına yaptığı dua, makbuldür. Rasulullahsallallahu aleyhi ve sellem mealen şöyle buyurmuştur :
“Üç duanın kabul olmasında hiç şüphe yoktur. Mazlumun duası, misafirin duası, babanın evladına duası.” (İbn Mace,3853)
Dua, anne babanın değerlendirmesi gereken, Allah’ın kendilerine bir ikramıdır. Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de ebeveynlere duayı şöyle bildiriyor :

“Onlar, ‘Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle‘ diyenlerdir.” (Furkan Suresi / 74.Ayet Meali) 

11. Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çocuğa itaat etmesi emredilirken, şu hususlara riayet etmek önemlidir;
– Çocuk sevdiği başka bir şeyle uğraşırken, çocuğa bir şey emredilmemeli,
– Yapılması istenilen işin açık ve basit olmasına gayret edilmeli,
– Bir anda birçok emir verilmemeli,
– Çocuğun emri uygulaması takip edilmeli ve yerine getirme süresi kontrol edilip gözden geçirilmeli,

– Çocukta heves uyandıracak teşvikkâr ifadeler kullanılmalıdır. KAYNAK: http://suffagah.com/cocuklarini-namaza-alistirmada-ebeveynlere-11-oneri2907 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Çocuklarımızı nasıl terbiye edelim? - 14/12/2013
Çocuklarımızı nasıl terbiye edelim?
Çocuğa sınır koymak gerekir - 06/03/2012
Çocuklarda dürtü kontrolü olmadığından sınır tanımazlar. Çocuk yaptığı şeyin sonucuna odaklanamaz. Bu noktada anne devreye girer ve çocuğa neleri yapıp neleri yapamayacağını öğretir.
Çocuk Eğitimi - 02/03/2012
Ailede verilen yanlış eğitim, okullarda da bazen düzeltilemez. Bu yanlış eğitim ve eksikliklerden doğan problemler de aileye, okullara ve topluma mutlaka yansıyacaktır.