• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kayseriogder
Üyelik Girişi
EYYÜHE'L-VELED EY OĞUL
BİR AYET BİR HADİS

“Allah›ın ipine hepiniz sımsıkı yapışın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah›ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O›nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini işte böyle açıklar.” (3 Ali İmran103).


 Âlimler üç türlüdür;
1- İlmi, hem kendisine, hem de insanlara faydalı olan,
2- İlmi kendisine faydası olan, insanlara, faydası olmayan,
3- İlmi herkese faydası olan, fakat kendine faydası olmayıp helak olan.(Deylemi)

Site Haritası
NAMAZ VAKTİ

Hava Durumu
ÇOCUKLARLA İSLAM ÜZERİNE YAPILABİLECEK 10 ETKİNLİK

         Ailelerin çocuklarıyla kısa ama etkili zaman geçirmesine kaliteli zaman diyoruz. Yani bir gün boyunca beraber olup zamanı verimli geçirememektense, yarım saat, bir saat gibi kısa zamanı etkinlikler ile daha kaliteli hale çeviriyoruz.

Çocukların aileleriyle gün boyu beraber olamadığı zamanları telafi etmeye ihtiyaçları vardır. Bunun için akşamları ya da hafta sonu ısrarcı bir çocukla karşı karşıya olabilirsiniz. Onu ötelemektense onunla 1 saat verimli zaman geçirin ve sonra keyfinize bakın.

Bu 1 saat içinde ne yapabiliriz, diyenlere hem çocuklarınızla güzel vakit geçirebileceğiniz hem de İslam’a dair şeyler verebileceğiniz 10 etkinlik.

1. Fatiha Günü

Çocuklar için dini bir şeyler yapmak çok önemlidir. Bizler şu an Fatiha suresini ne kadar zor ezberlediğimizi hatırlamayız bile ama bu zordur. Bu yüzden çocuklarımıza bunu başardığından dolayı mutlu olduğumuzu hissettirmek, onu daha fazlasına güdülemek, bunu yapmasının çok mühim ve güzel bir şey olduğunu anlatmak için bu günleri kutlamalıyız.

“Emir’in Subhaneke günü/Fatiha günü/Namaz günü…” gibi kutlamalar hazırlayın. Çok bir şey değil, sevdiği yiyecekler, küçük bir hediye, bir kaç süsleme… Ona yetecek ve hatta artacak bile.Emin olun bir sonraki ezber çok hızlı gelecek.

2. Salavat Saati

Cuma günleri sela ile ezan arası ya da perşembe geceleri çocuklarınızla bir halka oluşturun. Göz teması kurmayı unutmayın.Haydi şimdi salavat saatimiz geldi, diyerek herkesin dışından bir salavat getirmesini, içinden de dua etmesini söyleyin. Küçükler için kelime kelime söyleyip tekrarlatma yöntemini kullanabilirsiniz. Peygamberimiz (s.a.v.)’in de bunları bizzat duyduğu müjdesini vermeyi unutmayın.

Evlerinizde ailecek yarışmalar düzenleyin. Bu “İslam’ı anlatan bir resim çizme” olabileceği gibi “Peygamber efendimiz (s.a.v.)’e mektup da olabilir. Çocuk sayısı kadar sıralama yapın (3 çocuksa ilk üçe) ve o kadar hediye koyun. Her çocuğun hediye alması mühim. Amacımız yarıştırmak değil teşvik etmek. Yarışma süresi bir hafta olsun ve sonuçların açıklanacağı gün herkes evde olsun. Bu resim ve mektuplarla evlerinizi donatın.

3. Resim/Mektup Yarışması

Evlerinizde ailecek yarışmalar düzenleyin. Bu “İslam’ı anlatan bir resim çizme” olabileceği gibi “Peygamber efendimiz (s.a.v.)’e mektup da olabilir. Çocuk sayısı kadar sıralama yapın (3 çocuksa ilk üçe) ve o kadar hediye koyun. Her çocuğun hediye alması mühim. Amacımız yarıştırmak değil teşvik etmek. Yarışma süresi bir hafta olsun ve sonuçların açıklanacağı gün herkes evde olsun. Bu resim ve mektuplarla evlerinizi donatın.

4. Kabe, Medine, Kudüs Maketleri

Çocuklara aynı zamanda İslami bir ortam da sağlamamız gerekir. Bu nedenle ev için çocuklarınızla Kabe, Mescid-i Nebevi ve Aksa maketleri yapabilirsiniz. Yine hazır çıkardığınız resimleri de boyayabilirsiniz. Bu etkinlikler sırasında çocuklara bu yerlerin önemini anlatmayı fırsat edinmelisiniz.

5. Bilgi Yarışmaları

Bir yarışma daha. Ama bu sefer kendinizi test edeceksiniz. Çünkü çocuklarınıza neler verebilmişsiniz görebilmek için harika bir fırsat. Çocuklarınızın düzeyinde sorular hazırlayın ve tarihi bir hafta önce söylenmiş bir yarışma yapın. Yine herkese hediye olmasına dikkat.Böylece hem onların seviyelerini ölçebilecek hem de eksiklerini gözlemleyebileceksiniz. En önemlisi çocuklarınız çok eğlenecek.

6. Alışkanlıklar Tablosu

Çocuklar için yapılabilecek en önemli şey örnek olmaktır. Davranış, sözün 10 hatta 100 katı daha etkilidir. O halde örnek olurken bir de tablo çıkarın. Alışkanlıkları verdikten sonra bunları sıralayın ve yaptıkça kutucukları boyatın. İlerlemeyi görün ve başarısını da muhakkak pekiştirin. Bu alışkanlıklar, su içerken besmele çekmek, oturarak içmek, elhamdülillah demek, yatarken dua etmek gibi şeyler olabilir. Ayrıca ona sünnete uymayı da öğretmiş olursunuz. Peygamberimiz (s.a.v.) de böyle yaparmış, demeyi unutmayın.

7. Hikaye Okuma

Gece yatarken veya öğlenleri mutlaka hikaye okumalısınız. Bu hikayelerin konularını ahlaki ve dini gelişim üzerine seçmenizin hiçbir zararı yok. Daha çok yararı olacaktır. Artık çok rahat erişebilirsiniz. Hatta bazen Peygamber (s.a.v.) sevgisini pekiştirmek için çocuklarla olan kıssalarından da anlatabilirsiniz.

8. Yardım Kumbarası

Çocuklarımızı çağa inat merhametli ve ilgili yetiştirmeliyiz. Gün geçmiyor ki yardıma ihtiyacı olan insanlar çoğalmasın. O halde nedenlerini ve ne yapacaklarını güzel anlatıp beraber bir kumbara hazırlayın. Küçük meblağlar da olsa para biriktirmelerini sağlayın. Sonra onu beraberce ihtiyacı olan kişilere kurumlarca veya elden ulaştırın.

9. Kur'an Saati

Çocuklarımıza yaptığımız en büyük haksızlık henüz küçük zannederek Kuran ve dini eğitimden mahrum bırakmak. Halbuki en verimli çağlarını atlıyoruz. O nedenle bir çocuk konuşmaya başlamasından itibaren Kuran öğrenebilir. Öğretin, çalıştırın. Ailecek Kuran saatleri yapın ve hem örnek olun hem de bir düzen sağlayın. Bu çok önemli.

10. Hediyeler

Pek çok etkinlik de hediyelerden bahsettik ama illa hediye vermek için bir nedenin olması gerekmiyor. Sadece onu sevdiğinizi söyleyerek de hediye verebilirsiniz. Ancak bu gibi etkinliklerin sonundaki hediyeler daha çok etkinliklerle uyuşur olması önemli. Ona aitlik hissi de verebilmek adına, ona özel küçük seccade, tesbih, takke/yazma, Kuran/ElifBa gibi hediyeler almalısınız.

Kaynak: Suffagah

 

 

  
1287 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret119262
ŞUUR SOHBETLERİ


Kayseri ÖĞ-DER' in Ömer ARİF Hoca ile Düzenlediği ŞUUR DERSLERİ  Her Cuma 
Saat 19:00'da.

“Ey iman edenler, size hayat verecek şeylere sizi çağırdığı zaman, Allah’a ve Resulüne icabet edin. Ve bilin ki muhakkak Allah, kişi ile kalbi arasına girer ve siz gerçekten O’na götürülüp toplanacaksınız.(8 Enfal 24)
“Sizlerden yalnızca zulmedenlere isabet etmekle kalmayan bir fitneden korkup-sakının. Bilin ki, gerçekten Allah, (ceza ile) sonuçlandırması pek şiddetli olandır.” (8 Enfal 25)

Bir yol buldum öteye

Geçerek gözlerinden

İşte yeni bir dünya

Peygamber sözlerinden

     ERDEM BEYAZITGENEL BAŞKAN
REKLAM ALANI
Takvim