• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kayseriogder
Üyelik Girişi
EYYÜHE'L-VELED EY OĞUL
BİR AYET BİR HADİS

“Allah›ın ipine hepiniz sımsıkı yapışın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah›ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O›nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini işte böyle açıklar.” (3 Ali İmran103).


 Âlimler üç türlüdür;
1- İlmi, hem kendisine, hem de insanlara faydalı olan,
2- İlmi kendisine faydası olan, insanlara, faydası olmayan,
3- İlmi herkese faydası olan, fakat kendine faydası olmayıp helak olan.(Deylemi)

Site Haritası
NAMAZ VAKTİ

Hava Durumu
İNSAN BAŞIBOŞ YARATILMAMIŞTIR

            Okulların tatile girmesi münasebetiyle bir basın açıklaması yapan Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkanı Hamdi Sürücü "Tatil demek zamanı boşa harcamak değildir. Çocuklarımız plansız, programsız bir şekilde yaz tatilinde başıboş bırakılmamalı. Zira insan başıboş yaratılmamıştır." diye konuştu.

İlk ve Orta dereceli okullarda eğitim öğretim gören 17,5 Milyon öğrenci önceki gün karne sevincini yaşadı. Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkanı Hamdi Sürücü okulların tatile girmesi münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında, yaz tatilinin başıboş geçirilecek bir tatil olmadığı konusuna dikkat çekti.

"Boş zaman" algısının toplumun en büyük handikaplarından biri olduğunu vurgulayan Sürücü, boş zaman diye bir olgunun olmadığını aksine boşa geçirilen zamanın olduğunu söyledi. İnsan hayatının her anının değerli olduğuna işaret eden Hamdi Sürücü, "Çocuklarımız plansız bir şekilde yaz tatilinde başıboş bırakılmamalı. Zira insan başıboş yaratılmamıştır. Her varlığın mutlaka bir yaratılış gayesi vardır. Bu bakımdan insan gibi; diğer varlıklardan farklı olarak düşünebilen, konuşabilen, yeryüzünde imar ve icatlarda bulunabilen, iyiyi ve kötüyü ayırt edebilen bir varlığın başıboş davranması, plansız olması, yaşamını gayesiz sürdürmesi düşünülemez" diye konuştu.

Öte yandan, okul dönemi boyunca öğrencilerin sınavdan sınava, neredeyse bir yarış atı gibi koşturulduğunu ifade eden Sürücü, "okulda ders, evde ödev, hafta sonu dershane ve etüt merkezlerinde veya değişik kurslarda bunalan çocukların elbette dinlenmeye de ihtiyaçları vardır." dedi.

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Genel Başkanı Hamdi Sürücü, yaz tatillerinin çocukların manevi eksikliklerinin giderilmesi için bir fırsat olduğunu belirterek,"Oyun ve eğlence hedeflenerek ve çocuklarımızın manevi eğitimleri ihmal edilmemesi gerekir" diye konuştu.

Hamdi Sürücü, yaz tatilinde düzenlenecek kurslar ya da kamplarla Kur´an Eğitimi, Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed´in Hayatı gibi İslam´ın temel değerlerinin çocuklara öğretilebileceğine, onların kendi millî ve manevi değerlerini öğrenmelerine imkan sağlanacağını vurguladı.

Perşembe günü itibariyle onbir ayın sultanı Ramazan´ı Şerif ayına girileceğini söyleyen ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü, "Bu mübarek ayın hem ülkemiz, hem de dünya Müslümanlarına hayırlar getirmesini ve Müslümanların bu ayı sağlık ve mutluluk içinde idrak etmesini Yüce Allah´tan diliyorum." şeklinde konuştu.

Yaz tatiline girilmesine rağmen Milli Eğitim Sisteminde sorunların yumağının halen çözülemediğine dikkat çeken Sürücü, mevcut batı taklitçisi, maddeci eğitim sisteminin milletimizin inanç ve değerleri ile uyuşmadığın söyledi. Sürücü: "Milli Eğitim Sistemimizde şekilde değil, muhteviyatta değişiklik yapılması gereklidir. Ders kitapları baştan sona incelenerek, millî, manevî ve ahlakî değerlerimize aykırı unsurlardan arındırılmalıdır. Bunu gerçekleştirmeden, çocuklarımızın kalbine önce ahlâk ve maneviyat anlayışını yerleştirmeden, besmeleli eğitime geçilmeden eğitim öğretimde istenen hedefe ulaşmak mümkün değildir." dedi.

Şuurlu Öğretmenler Derneği olarak TV dizilerinden rahatsız olduklarına da değinen Hamdi Sürücü, Her hafta TV kanallarında yayınlanan yüze yakın televizyon dizilerinde aşk, şiddet, argo, küfürlü ifadeler ve müstehcen yayınlarla nesillerimizin ifsat edildiğine dikkat çekti. Başta RTÜK olmak üzere, Milli Eğitim Bakanı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanına seslenen Sürücü "Bu ahlâksız dizilerden bu milleti kurtarın. Nesillerimizi uyuşturan, onları basit maceralara sürükleyen, gençlerimizi millî ve manevî değerlerden uzaklaştırmaktan başka özelliği olmayan, söz konusu ahlaksız TV dizilerine engel olunuz. Eğer bunu yapmazsanız bu ülkeyi geleceğe taşıyacak salih nesillerin yetişmesi mümkün olmayacaktır. " diye konuştu.

Hamdi Sürücü, memurların Cuma Namazı kılamaması sorununa da değindi. Devlet memurları, öğretmen ve öğrencilerin Cuma Namazı kılmakta zorlandığını söyleyen Sürücü, mesai saatlerinde yapılacak bir düzenlemeyle, mesai saatinden çalınmadan öğretmen ve öğrencilerin rahatlıkla namaza gidebileceklerini ifade etti. Hamdi Sürücü, " Cuma Namazı okul müdürünün insiyatifine bırakılmamalı, herkesin ibadetini rahatlıkla yapabilmesine imkân sağlanmalıdır." dedi.

ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü derneğin eğitim öğretim alanındaki çözüm önerilerini de şu şekilde sıraladı:

Ders müfredatları yeniden düzenlenmeli İslam´a aykırı düsturlar temizlenmelidir.

Öğretmen eksikliği ücretli ve sözleşmeli öğretmenle değil, yeterli formasyon almış kadrolu öğretmenle giderilmesi için yaz tatili fırsat bilinip yeterli sayıda öğretmen ataması yapılmalıdır.

Merkezi yerlerdeki okullarda kalabalık sınıflardan ve ikili öğretimden kurtulabilmek için Mesleki eğitim Merkezleri daha işlevsel hale getirilip okumak istemeyen öğrencilerin mesleğe yönlendirilmeleri kolaylaştırılmalıdır.

Öğretmen ve Öğrencilerin ibadetlerini rahat yerine getirebilmeleri için, MEB Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğindeki idarecinin insiyatifi ortadan kaldırılmalı, namaz kılmak isteyenler için ibadet yeri zorunlu hale getirilmelidir.

Karma eğitimden vazgeçilmeli ve konu ile ilgili mevzuat düzenlemesi acilen yapılmalıdır.

Öğretim kurumlarındaki yardımcı elemen ve temizlik görevlisi eksikliğine acilen çözüm bulunmalı ve idareciler velilerle karşı karşıya gelmekten kurtarılmalıdır.

Okullarımızda güvenlik sorunu bir an evvel çözülmelidir.

Hamdi SÜRÜCÜ

ÖĞ-DER GENEL BAŞKANI

  
932 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret119262
ŞUUR SOHBETLERİ


Kayseri ÖĞ-DER' in Ömer ARİF Hoca ile Düzenlediği ŞUUR DERSLERİ  Her Cuma 
Saat 19:00'da.

“Ey iman edenler, size hayat verecek şeylere sizi çağırdığı zaman, Allah’a ve Resulüne icabet edin. Ve bilin ki muhakkak Allah, kişi ile kalbi arasına girer ve siz gerçekten O’na götürülüp toplanacaksınız.(8 Enfal 24)
“Sizlerden yalnızca zulmedenlere isabet etmekle kalmayan bir fitneden korkup-sakının. Bilin ki, gerçekten Allah, (ceza ile) sonuçlandırması pek şiddetli olandır.” (8 Enfal 25)

Bir yol buldum öteye

Geçerek gözlerinden

İşte yeni bir dünya

Peygamber sözlerinden

     ERDEM BEYAZITGENEL BAŞKAN
REKLAM ALANI
Takvim