• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kayseriogder
Üyelik Girişi
ŞUUR DERSLERİ
BASIN AÇIKLAMALARI
ÖĞ-DER EĞİTİM RAPORLARI
EYYÜHE'L-VELED EY OĞUL
BİR AYET BİR HADİS

“Allah›ın ipine hepiniz sımsıkı yapışın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah›ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O›nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini işte böyle açıklar.” (3 Ali İmran103).


 Âlimler üç türlüdür;
1- İlmi, hem kendisine, hem de insanlara faydalı olan,
2- İlmi kendisine faydası olan, insanlara, faydası olmayan,
3- İlmi herkese faydası olan, fakat kendine faydası olmayıp helak olan.(Deylemi)

Site Haritası
NAMAZ VAKTİ

Hava Durumu

Prof. Dr. Necmettin Erbakan

Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan (1926 - 2011)
 
29 Ekim 1926 yılında Sinop’ta doğdu.
 
Babası Adana’nın Kozan ve Saimbeyli bölgesinde yaşamış olan Kozanoğullarından Mehmet Sabri Erbakan. Ağır ceza reisi olan babasının birçok yerde görev yapmış olması dolayısıyla çocukluğu muhtelif Şehirlerde geçen ERBAKAN’ın annesi de Sinop’un tanınmış ailelerinden birinin kızı olan Kamer Hanım’dır. 

Necmettin ERBAKAN ilkokul’a Kayseri Cumhuriyet İlkokulu’nda başladı, babasının Trabzon’a tayin olması dolayısıyla ilkokul öğrenimini burada okul birincisi olarak tamamladı. 1937 yılında ilk tahsilini tamamladıktan sonra aynı yıl İstanbul Erkek Lisesi’nde orta tahsiline başladı. İstanbul Erkek Lisesi’ni 1943 yılında birincilikle bitirdi. 
 
1948 yılı yaz döneminde İTÜ Makine Fakültesi’nden mezun olan ERBAKAN aynı yılın 1 Temmuz’unda Makine Fakültesi Motorlar Kürsü’nde asistan olarak göreve başladı. 
 
1948-1951 yılları arasındaki bu 3 yıllık asistanlık döneminde o zaman doktora tezine tekabül eden yeterlilik tezini hazırladı. Sınıflarda ders vermek doçent ve profesörlerin yetkisinde olmasına rağmen kendisi asistan olduğu halde ders vermesine izin verilmiştir. Yeterlilik tezindeki başarısından dolayı üniversite tarafından 1951 yılında Aachen Teknik Üniversitesi’nde ilmi araştırmalar yapmak, bilgi ve görgüsünü artırmak üzere Almanya’ya gönderilen ERBAKAN, Alman ordusu için araştırma yapan DVL araştırma merkezinde Profesör Schimit ile birlikte çok başarılı çalışmalar yaptı. 
 
Aachen Teknik Üniversitesi’nde çalıştığı 1.5 yıl süre içerisinde, bir tanesi doktora tezi olmak üzere 3 tez hazırlayan ERBAKAN, Alman üniversitelerinde geçerli olan "DOKTOR" unvanını aldı. 
 
Alman Ekonomi Bakanlığı için motorların daha az yakıt yakmaları konusunda araştırmalar yaparak rapor veren ve bu arada da doçentlik tezini hazırlayan ERBAKAN’ın "Dizel motorlarda püskürtülen yakıtın nasıl tutuştuğunu" matematiksel olarak izah eden bu tez, Alman ilim çevrelerinde büyük yankı uyandırdı. Tezin mecmualarda neşredilmesi üzerine o tarihte Almanya’nın en büyük motor fabrikası olan DEUTZ motor fabrikalarının umum müdürü Prof. Dr. FLATS tarafından Leopar tanklarının motorları ile ilgili araştırmalar yapmak üzere bu fabrikaya davet edildi. Alman Ekonomik Bakanlığı’nın RUHR sahasındaki fabrikalar üzerinde 
araştırma yapmak için görevlendirilen heyette kendisinin de yer almasının istenmesi üzerine 15 gün RUHR sahasındaki bütün Ağır Sanayi fabrikalarını gezip inceleme fırsatı buldu. 
 
II. Dünya Harbi’nden sonra Alman üniversitelerinde ilk Türk ilim adamı olan ERBAKAN, 1953 yılında doçentlik imtihanını vermek üzere İstanbul’a döndü. İmtihan sonucunda 27 yaşında Türkiye’nin en genç doçenti olma başarısını gösteren Necmettin ERBAKAN, araştırmalar yapmak üzere tekrar Almanya’nın DEUTZ fabrikalarına gitti. Burada 6 ay süreyle motor araştırmaları başmühendisi olarak, Alman ordusu için yapılan araştırma çalışmalarına katıldı.İLK YERLİ MOTORUN İMALATI, DEVRİM OTOMOBİLİ VE ERBAKAN
 
1953’ün Kasım ayında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne dönen ERBAKAN, Mayıs 1954 - Ekim 1955 yılları arasında askerlik görevini ifa etti. İstanbul Kağıthane’deki 6 aylık yedek subay öğreniminden sonra Halıcıoğlu’ndaki istihkam bakım bölüğünde 6 ay asteğmen, 6 ay da teğmen olarak makinelerin bakım ve tamiratları kısmında görev yaptı. 
 
Askerlik görevinden sonra tekrar üniversiteye dönen Necmettin ERBAKAN 1956 yılında Türkiye’de ilk yerli motoru imal edecek olan, 200 ortaklı Gümüş Motor A.Ş.’yi kurdu. ERBAKAN da böyle bir fabrika kurma fikri Almanya’da çalışmaları esnasında, Türkiye Zirai Donatım Kurumu’nun sipariş verdiği motorları görünce iyice uyanmıştı. 
 
Yurda dönünce bu çalışmayı başlattı. Ve bugün Pancar Motor adı altında çalışan fabrikanın temelini 1 Temmuz 1956’da attı. Gümüş Motor fabrikasında seri imalat 1 Mart 1960 tarihinde başlamıştır. 1960 yılında Ankara’da yapılan Sanayi Kongresi’nde Gümüş Motor’un yaptığı imalatları sunan ERBAKAN "Yeni hedef otomobillerin Türkiye’de yapılmasıdır" fikrini ortaya atmış, o zaman yönetimde olan askerler tarafından revac bulan bu fikir üzerine Eskişehir Demiryolları CER atölyesinde "DEVRİM OTOMOBİLİ" adıyla ilk yerli otomobil ERBAKAN tarafından imal edilmiştir. Askeri yönetim Gümüş Motor fabrikasını gezmiş, büyük ilgi ve heyecan duymuşlar, bunun üzerine 200’e yakın General ve üst rütbeli subaya ERBAKAN tarafından bir Sanayi Konferansı verilmiştir. 
 
ERBAKAN TÜRKİYE ODALAR BİRLİĞİ BAŞKANI 


1965 yılında profesör olan ERBAKAN, Şubat 1966’da Odalar Birliği Sanayi Dairesi Başkanlığına getirildi. Daha sonra Genel 
Sekreter olan ERBAKAN, 1968 Mayıs’ında Odalar Birliği İdare Heyeti Üyesi, Mayıs 1969’da da Odalar Birliği Başkanı oldu. 
 
Necmettin ERBAKAN 1967 yılında evlendi. Sanayiye gerekli ilginin gösterilmemesi üzerine siyasete atılmaya karar verdi. ERBAKAN, 1969 seçimlerinde Konya’dan bağımsız olarak adaylığını koydu ve seçilerek Meclis’e girdi. 
 
24 Ocak 1970 yılında Milli Görüş’ün ilk partisi olan Milli Nizam Partisi’ni kuran ERBAKAN, 1971 Nisan’ında ihtilal yönetiminin de baskısıyla, Milli Nizam Partisi kapatıldı. Daha sonra 11 Ekim 1972 tarihinde kurulan Milli Selamet Partisi, ERBAKAN liderliğinde girdiği 1973 seçimlerinde % 12 oyla 48 Milletvekilliği ve 3 Senatörlük kazanarak 51 parlamenterle Meclis’e girdi. 1974 yılı başında kurulan MSP-CHP koalisyonunun bozdurulmasından sonra kurulan dörtlü koalisyonda da yer alan MSP’nin Genel Başkanı yine Başbakan Yardımcılığı ve Ekonomik Kurul Başkanlığı görevlerini üstlendi. 5 Haziran 1977 seçimlerinden sonra kurulan 3’lü koalisyonda da bu görevini devam ettiren ERBAKAN liderliğindeki MSP, böylece toplam 4 yıl süreyle hükümet ortağı oldu.
 
1978 yılı başında 12 Eylül 1980’e kadar muhalefette kalan MSP’nin Genel Başkanlığını yürüten Necmettin ERBAKAN, 12 Eylül İhtilali’nin getirdiği yasaklarla Eylül 1987 yılına kadar politikadan uzak kaldı. Eylül 1987’deki referandumla yeniden siyasi haklarını elde eden ERBAKAN, 19 Temmuz 1983 tarihinde kurulmuş olan Refah Partisi’nin, 11 Ekim 1987 tarihinde yapılan kongresinde oy birliği ile Genel Başkanlığa seçilen Necmettin ERBAKAN 20 Ekim 1991 seçimlerinde Konya’dan yeniden Milletvekili seçildi. 
 
ERBAKAN BAŞBAKAN
 
1995 genel seçimlerinde tekrar Konya’dan Milletvekili seçilerek meclise girdi. Bu seçimlerde Refah Partisi %21.7 ile birinci olmuştur. Bunun üzerine 28 Haziran da hükümeti kurma görevini alarak 7 Temmuz da güvenoyuyla Türkiye’nin Başbakanı olmuştur. 

Koalisyon hükümeti sırasında halkın desteğini alan bir çok önemli başarının yanında uluslararası alanda gelişmekte olan 8 ülkenin işbirliğine öncülük yaparak büyük bir gayretle bir yıl gibi kısa bir sürede D-8 (Development-8) oluşumunu meydana getirmesi önemli bir olaydır. 
 
1998 yılı Şubat ayında Genel Başkanı olduğu Refah Partisi’nin kapanmasıyla 5 yıl siyasi yasaklı hale gelen Erbakan 11 Mayıs 2003’te Saadet Partisi’ne Genel Başkan seçilmiştir.
 
Erbakan, kamuoyunda "Kayıp Trilyon" davası olarak bilinen davada, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 Mart 2002’de "özel evrakta sahtecilik" suçundan 2 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum oldu. 
 
Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erbakan’ın cezasını onadı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, "Kayıp Trilyon Davası"nda mahkum olan ve mahkumiyet kararları kesinleşen Erbakan dahil 6 kişinin parti üyeliğinden çıkarılması ve partideki organlardaki görevlerine son verilmesini isteyince Erbakan, 30 Ocak 2004’te Saadet Partisi Genel Başkanlığından ve parti üyeliğinden ayrıldı. 
 
Ankara Numune Hastanesi’nden aldığı sağlık raporu doğrultusunda infazı ertelen Erbakan’ın "Kayıp Trilyon" davasında aldığı hapis cezası TCK’da yapılan değişiklik uyarınca ev hapsine çevrildi. Erbakan ev hapsini çekerken Adli Tıp Kurumunun "sürekli hastalık" raporu doğrultusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 19 Ağustos 2008’de affedildi.
 
Evli ve 3 çocuk babasıdır. 
 
Sol ayak damarlarındaki iltihaplanma nedeniyle uzun zamandan beri özel Güven Hastanesi’nde tedavi gören Milli Görüş lideri 54. Hükümet Başbakanı ve Saadet Partisi Genel Başkanı Erbakan, kalp yetmezliği nedeniyle 27 Şubat 2011 günü öğle saatlerinde Hakka yürüdü. 
 
Allah (c.c.) rahmetini esirgemesin...
 
Erbakan ve Millî Görüş Hareketi’nin kronolojisi
29 Ekim 1926 - Necmettin Erbakan Sinop’ta dünyaya geldi. Babası Ağır Ceza Reisi (Hakimi) Adanalı Mehmet Sabri Bey, annesi Sinoplu Kamer hanımdır.
 
12 Ekim 1969 - Necmettin Erbakan Konya’dan Bağımsız Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi.
 
26 Ocak 1970 - Millî Nizam Partisi (MNP) Necmettin Erbakan’ın Genel Başkanlığında kuruldu.
 
20 Mayıs 1971 - MNP, “Laikliğe aykırı faaliyetler yaptığı..” gerekçesiyle, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.
 
11 Ekim 1972 - Millî Selamet Partisi (MSP) Süleyman Arif Emre’nin Genel Başkanlığında kuruldu.
 
14 Ekim 1973 - MSP, seçimlerde yüzde 11 oy (rey) alarak 48 milletvekiliyle TBMM’ye girdi.
 
20 Ekim 1973 - Necmettin Erbakan, MSP Genel Başkanı oldu.
 
1 Şubat 1974 - CHP-MSP Koalisyon Hükümeti programı TBMM’de okundu.
 
31 Mart 1975 - AP, MSP ve MHP arasında 1. MC (Milliyetçi Cephe) Hükümeti kuruldu.
 
27 Temmuz 1977 - AP, MSP, MHP ve CGP tarafından 2. MC Hükümeti kuruldu.
 
6 Eylül 1980 - MSP’nin Konya’da düzenlediği “Kudüs Mitingi” 100 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
 
12 Eylül 1980 - Kenan Evren başkanlığındaki Milli Güvenlik Konseyi Türk Silahlı Kuvvetleri adına darbe yaparak yönetime el koydu. Bütün siyasi partilerle birlikte MSP de kapatıldı. MSP lideri Erbakan tutuklanarak, Mamak (Ankara) Cezaevi’ne kondu. İdamla yargılanan Erbakan, MSP yöneticisi arkadaşları ile birlikte Askeri Yargıtay ve Mamak Askeri Mahkemesi tarafından “suçsuz” bulunarak, “beraat” etti.
 
19 Temmuz 1983 - Refah Partisi, Ali Türkmen’in genel başkanlığında kuruldu. Kurucular Kurulu, MGK tarafından veto edildi. Veto edilmeyen kurucu üye Ahmet Tekdal RP’nin genel başkanı oldu.
 
25 Mart 1984 - Refah Partisi, Şanlıurfa ve Van belediye başkanlıklarını kazandı.
 
11 Ekim 1987 - Necmettin Erbakan, Refah Partisi genel başkanlığına seçildi.
 
20 Ekim 1991 - Refah Partisi, MÇP ve IDP ile “seçim ittifakı” yaparak girdiği erken genel seçimlerde, yüzde 16,90 oy alarak 62 milletvekili ile TBMM’ye girdi.
 
27 Mart 1994 - Refah Partisi, İstanbul ve Ankara gibi Türkiye’nin en büyük iki ilinin belediye başkanlıklarını kazandı.
 
27 Mart 1994 - Recep Tayyip Erdoğan, Refah Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.
 
24 Aralık 1995 - Refah Partisi, Genel Seçimler’de yüzde 21,38 oy alarak 158 milletvekilliği kazandı ve birinci parti oldu.
 
28 Haziran 1996 - Refah Partisi ile DYP arasında kurulan Refahyol Hükümetinde (54. Cumhuriyet Hükümeti) Erbakan, Başbakan oldu.
 
17 Aralık 1997 - Fazilet Partisi, İsmail Alptekin’in genel başkanlığında kuruldu.
 
28 Şubat 1997- Erbakan’ın başbakanlığındaki Refahyol Hükümeti’ne karşı MGK tarafından “post modern darbe” gerçekleştirildi. DYP’den bazı milletvekilleri istifa etti. Refahyol Hükümeti düşürüldü.
 
16 Ocak 1998 - Refah Partisi, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.
 
14 Mayıs 1998- Recai Kutan Fazilet Partisi’nin genel başkanlığına seçildi.
 
2 Mayıs 1999 - Fazilet Partisi İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı’nın, TBMM’de yapılan Yemin Töreni sırasında, TBMM Genel Kurulu’na “başörtüsü” ile girmesi, Başbakan Bülent Ecevit ve DSP milletvekilleri tarafından protesto edildi.
 
22 Haziran 2001 - Fazilet Partisi Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. FP milletvekilleri Merve Kavakçı, Nazlı Ilıcak, Bekir Sobacı, Ramazan Yenidede ve Mehmet Sılay’a 5’er yıl siyaset yapma yasağı getirildi.
 
20 Temmuz 2001 - Saadet Partisi, Recai Kutan’ın genel başkanlığında kuruldu.
 
26 Ekim 2008 - Saadet Partisi genel başkanlığına Numan Kurtulmuş seçildi.
 
1 Ekim 2010 - Numan Kurtulmuş SP genel başkanlığı’ndan istifa etti.
 
17 Ekim 2010 - Saadet Partisi genel başkanlığı’na Necmettin Erbakan seçildi.
 
27 Şubat 2011 - Milli Görüş lideri ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara’da vefat etti. 
 
Milli Nizam Marşı: “Hür dünyanın göbeğine, Millî Nizam yazacağız. Kuşların göz bebeğine, Millî Nizam yazacağız. Yola, ağaca, pınara, Esen yele, yağan kara, Yağmur yüklü bulutlara, Millî Nizam yazacağız. Koç burcuna, yay burcuna, Bebeklerin avucuna, Minarelerin ucuna, Millî Nizam yazacağız. Herkes duyacak, bilecek, Gizlenmez gayri bu gerçek, Yaprak yaprak, çiçek çiçek, Millî Nizam yazacağız. Hür dünyanın göbeğine, Millî Nizam yazacağız. Kuşların göz bebeğine, Millî Nizam yazacağız.”
 
(S.Arif Emre, Siyasette 35 Yıl, Keşif Y.İstanbul, 2002, s.189)
Erbakan ve Millî Görüş Hareketi’nin kronolojisi
 
29 Ekim 1926 - Necmettin Erbakan Sinop’ta dünyaya geldi. Babası Ağır Ceza Reisi (Hakimi) Adanalı Mehmet Sabri Bey, annesi Sinoplu Kamer hanımdır.
 
12 Ekim 1969 - Necmettin Erbakan Konya’dan Bağımsız Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi.
 


26 Ocak 1970 - Millî Nizam Partisi (MNP) Necmettin Erbakan’ın Genel Başkanlığında kuruldu.
 
20 Mayıs 1971 - MNP, “Laikliğe aykırı faaliyetler yaptığı..” gerekçesiyle, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.
 
11 Ekim 1972 - Millî Selamet Partisi (MSP) Süleyman Arif Emre’nin Genel Başkanlığında kuruldu.
 
14 Ekim 1973 - MSP, seçimlerde yüzde 11 oy (rey) alarak 48 milletvekiliyle TBMM’ye girdi.
 
20 Ekim 1973 - Necmettin Erbakan, MSP Genel Başkanı oldu.
 
1 Şubat 1974 - CHP-MSP Koalisyon Hükümeti programı TBMM’de okundu.
 
31 Mart 1975 - AP, MSP ve MHP arasında 1. MC (Milliyetçi Cephe) Hükümeti kuruldu.
 
27 Temmuz 1977 - AP, MSP, MHP ve CGP tarafından 2. MC Hükümeti kuruldu.
 
6 Eylül 1980 - MSP’nin Konya’da düzenlediği “Kudüs Mitingi” 100 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
 


12 Eylül 1980 - Kenan Evren başkanlığındaki Milli Güvenlik Konseyi Türk Silahlı Kuvvetleri adına darbe yaparak yönetime el koydu. Bütün siyasi partilerle birlikte MSP de kapatıldı. MSP lideri Erbakan tutuklanarak, Mamak (Ankara) Cezaevi’ne kondu. İdamla yargılanan Erbakan, MSP yöneticisi arkadaşları ile birlikte Askeri Yargıtay ve Mamak Askeri Mahkemesi tarafından “suçsuz” bulunarak, “beraat” etti.
 
19 Temmuz 1983 - Refah Partisi, Ali Türkmen’in genel başkanlığında kuruldu. Kurucular Kurulu, MGK tarafından veto edildi. Veto edilmeyen kurucu üye Ahmet Tekdal RP’nin genel başkanı oldu.
 
25 Mart 1984 - Refah Partisi, Şanlıurfa ve Van belediye başkanlıklarını kazandı.
 
11 Ekim 1987 - Necmettin Erbakan, Refah Partisi genel başkanlığına seçildi.
 
20 Ekim 1991 - Refah Partisi, MÇP ve IDP ile “seçim ittifakı” yaparak girdiği erken genel seçimlerde, yüzde 16,90 oy alarak 62 milletvekili ile TBMM’ye girdi.
 
27 Mart 1994 - Refah Partisi, İstanbul ve Ankara gibi Türkiye’nin en büyük iki ilinin belediye başkanlıklarını kazandı.
 
27 Mart 1994 - Recep Tayyip Erdoğan, Refah Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.
 
24 Aralık 1995 - Refah Partisi, Genel Seçimler’de yüzde 21,38 oy alarak 158 milletvekilliği kazandı ve birinci parti oldu.
 
28 Haziran 1996 - Refah Partisi ile DYP arasında kurulan Refahyol Hükümetinde (54. Cumhuriyet Hükümeti) Erbakan, Başbakan oldu.
 
17 Aralık 1997 - Fazilet Partisi, İsmail Alptekin’in genel başkanlığında kuruldu.
 
28 Şubat 1997- Erbakan’ın başbakanlığındaki Refahyol Hükümeti’ne karşı MGK tarafından “post modern darbe” gerçekleştirildi. DYP’den bazı milletvekilleri istifa etti. Refahyol Hükümeti düşürüldü.
 


16 Ocak 1998 - Refah Partisi, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.
 
14 Mayıs 1998- Recai Kutan Fazilet Partisi’nin genel başkanlığına seçildi.
 
2 Mayıs 1999 - Fazilet Partisi İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı’nın, TBMM’de yapılan Yemin Töreni sırasında, TBMM Genel Kurulu’na “başörtüsü” ile girmesi, Başbakan Bülent Ecevit ve DSP milletvekilleri tarafından protesto edildi.
 
22 Haziran 2001 - Fazilet Partisi Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. FP milletvekilleri Merve Kavakçı, Nazlı Ilıcak, Bekir Sobacı, Ramazan Yenidede ve Mehmet Sılay’a 5’er yıl siyaset yapma yasağı getirildi.
 
20 Temmuz 2001 - Saadet Partisi, Recai Kutan’ın genel başkanlığında kuruldu.
 
26 Ekim 2008 - Saadet Partisi genel başkanlığına Numan Kurtulmuş seçildi.
 
1 Ekim 2010 - Numan Kurtulmuş SP genel başkanlığı’ndan istifa etti.
 
17 Ekim 2010 - Saadet Partisi genel başkanlığı’na Necmettin Erbakan seçildi.
 
27 Şubat 2011 - Milli Görüş lideri ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara’da vefat etti. 
 
Milli Nizam Marşı: “Hür dünyanın göbeğine, Millî Nizam yazacağız. Kuşların göz bebeğine, Millî Nizam yazacağız. Yola, ağaca, pınara, Esen yele, yağan kara, Yağmur yüklü bulutlara, Millî Nizam yazacağız. Koç burcuna, yay burcuna, Bebeklerin avucuna, Minarelerin ucuna, Millî Nizam yazacağız. Herkes duyacak, bilecek, Gizlenmez gayri bu gerçek, Yaprak yaprak, çiçek çiçek, Millî Nizam yazacağız. Hür dünyanın göbeğine, Millî Nizam yazacağız. Kuşların göz bebeğine, Millî Nizam yazacağız.”(S.Arif Emre, Siyasette 35 Yıl, Keşif Y.İstanbul, 2002, s.189)
 
 
54. ERBAKAN HÜKÜMETİ İCRAATLARINDAN BİRKAÇ KESİT
 
1- Memurlar İçin Yapılanlar:
 
• Temmuz ’96: Maaşlara yüzde 50 zam
• Her Ay: Aylık enflasyon oranında maaş artışı
• Ocak ’97: Maaşlara Yüzde 30 zam
• Bir yılda toplam yüzde 130 zam ( Yani Erbakan geldiğinde 100 alan memur bir yıl sonra 230 alır oldu.)
 
2- İşçiler İçin Yapılanlar
 
• Temmuz ’96: Asgari ücrette yüzde 101 artış sağlandı.
• Üç ay gibi rekor bir sürede Toplu İş görüşmelerinin işçinin istediği gibi neticelenmesi ile maaşlara yüzde 102 artış gerçekleştirildi.
• Eşel-Mobil Sistemi ile enflasyon oranında yılık maaş artışı sağlandı.
• Zorunlu tasarruf kesintileri kaldırıldı.
 


3- Çiftçiler İçin Yapılanlar
 
• Bütçeden tarımsal desteklemeye ayrılan fon yüzde 150 artırıldı
• Buğday, fındık, pancar, tütün ve tüm taba fiyatlarda yüzde 312’ye varan artışlar yapıldı
• Gübre desteğinde yüzde 100 artış sağlandı.
• Yapılan tarımsal alımların bedelleri çiftçiye kısa vadede ödendi
 
4- Esnaf ve KOBİ’ler İçin yapılanlar
 
• Memur, işçi, emekli ve çiftçinin cebi para gördü ve esnafın yüzü güldü.
• Esnaf kredi limitleri iki katına çıkarıldı.
• Prim borçlarına ( şimdiki gibi değil; üzerine faiz eklemeden) ödeme kolaylığı getirildi.
• Bavul ticaretinin önündeki bürokratik engeller kaldırıldı.
• Sanayi üretimi yüzde 30’dan yüzde 90’a çıkarıldı.
• Sınır ticareti geliştirldi.
 
5- Emekliler İçin Yapılanlar
 
• Temmuz ’96: Maaşlara yüzde elli zam yapıldı.
• Ocak ’97: Maaşlara yüzde otuz ilave zam yapıldı.
• Aylık ek zamlar ile alım gücü artırıldı.
• Memur emeklilerine bir yılda yüzde 116 reel zam yapılmış oldu.
• İşçi emeklilerine bir yılda yüzde 121 reel zam gerçekleştirildi.
• Bağ-Kur emeklilerine bir yılda yüzde 221 reel maaş zammı verildi.
 
6- Yoksullar İçin Yapılanlar
 
• Ramazan ve kurban bayramlarında yoksul ailelere 20 milyon Dolar değerinde gıda ve giyecek yardımı sağlandı.
• Ayda 400 bin aileye hitap eden aşevleri kuruldu.
• 15 bin sokak çocuğu için “Aileye Dönüş Projesi” başlatıldı.
• Şehit ailelerine iş, maaş, ev ve arsa temini çalışmaları başlatıldı.
• Fak-Fuk-Fon (Fakir Fukara Fonu) tarihinde ilk defa tamamen amacına yönelik olarak kullanıldı. Daha önceki hükümetler ve şimdiki AKP ise bu fondaki paranın yüzde 78’ini bütçe açıklarına, yüzde 11’ini fiyat istihdam fonuna dağıtırken sadece yüzde 11’ini amacına yönelik kullandılar.
 


7- Özürlüler İçin Yapılanlar
 
• Başbakanlık özürlüler idaresi başkanlığı kuruldu.
• Dünya Özürlüler Günü’ne Türkiye olarak katılım ilk defa talep edildi.
• Özürlü insanımız için 1 Milyar Dolar ayrıldı ki bu para ile rehabilitasyon merkezleri inşaatları başlatıldı.
 
8- Üniversite Öğrencileri İçin Yapılanlar
 
• Burs verilen öğrenci sayısı iki katına çıkarıldı. 200 bin öğrenci bu burslardan faydalandı.
• Burs yardım miktarı yüzde 300’lük artışla aylık 40’ar dolara çıkarıldı.
 
9- Yurt Dışındaki İşçiler İçin Yapılanlar
 
• Gümrük kapılarında çileye son vermek için “Alo Gümrük” hattı kuruldu.
• Çifte vatandaşlık izinleri çıkarıldı.
• Pasaport süreleri on yıla çıkarıldı.
• Yabancı ülkelerde işçi olarak çalışan ve o ülke tarafından ailelerinin yanından alınan çocuklar ailelerine teslim edildi.

Yorumlar - Yorum Yaz